Yirmi Yaş Dişi

Yirmi Yaş Dişi

Yirmi yaş dişi alt ve üst çenemizde yer alan, ağız içerisinde toplamda 4 adet olan son çıkan azılardır. Genellikle yirmili yaşlarda beliren bazen yirmili yaşların ortasında dahi çıkan azı dişlerdir. Kimi zaman tam anlamıyla deri yüzeyine diğer dişlerimiz gibi çıkarken kimi zaman da gömülü ya da yamuk çıkarlar. Anormal bir şekilde çıkmaya çalışan yirmi yaş dişi, zaman zaman ağrı ve hastalığa neden olacak kadar ciddi bir problemdir. En son çıkan azı dişler genellikle çene kemiğinde yer bulamadığı için çıkamaz bu durumda da cerrahi bir operasyon gerekebilir. Çene etini yaramayan yirmilik dişler gömülü olacakları için şişme sorunu ile kişi sıklıkla karşılaşabilir. Son derece kişiyi rahatsız eden yemek yerken bile acı çekmesine neden olan yirmilik dişin alınması en mantıklı olanıdır.

Yirmi Yaş Dişi

Yirmilik Yaş Hangi Durumlarda Çekilmelidir?

Yirmilik yaşlar deri aklındaki pozisyona göre çekilmesi uygun görülen dişlerdir. Eğer ki dikey veya yatay bir konumda gömülü ise yandaki dişler ve bulunduğu kemiğe zarar verir. Bu durumda diğer dişlerin çürümesine, kaymasına ve dişlerin ard ardına sıkıştırılmasına neden olacağından yirmi yaş dişi cerrahi yöntem ile mutlaka çekilmelidir.

Yirmilik Diş Nasıl Çekilir?

Yirmilik dişlerin çekimi de yine dişin açısına göre değişkenlik gösterir. Eğer ki yirmi yaş dişi dikey bir vaziyette gömülü ise lokal anestezi ve yarık ile alımı sağlanır, dikiş gerektirmeyen bir işlemdir. Hastaya göre değişkenlik gösterse de genellikle işlem sonrası dikişe ihtiyaç duyulmaz. Yatay gömülü yirmilik diş ise en zor olanıdır. Bu dişin çıkarılması için kişi lokal anestezi almak durumundadır. Lokal anestezi ile kesik açılan diş eti, dişi almak için müsait bir hale getirilir. Ardından dişin deri altından çıkarılması sağlanır. Genellikle işlem sonrası dikiş yapılır. İşlem sonrası kesik sonrası kanama olacağı için gazlı bez ile 30-45 dakika ısırılması önerilir. Birkaç gün kişi ağrı ve kanama ile karşılaşabilir. Son derece normaldir. Dikişler genellikle uzman hekim kontrolünde çıkartılır. Yaklaşık bir hafta sonunda normal hayatınıza yeyip içmenize devam edebilirsiniz.

 

(0262) 643 78 00 - 08

Sorularınız için randevu alabilirsiniz.