Koruyucu Uygulamalar

Koruyucu Uygulamalar 

Çocuklarda Çürükler Önlenebilir mi ?

 

 

Çürüğün neden oluştuğunu bilmek önemlidir.Diş çürükleri ağız bakımının eksikliği ve şekerli/asitli gıdaların tüketilmesi ile hızla oluşmaktadır. Beslenme alışkanlığı ve ağız bakımı haricinde dişlerin yapısını belirleyen genetik alt yapı da önemlidir. Beslenme alışkanlığını , ağız bakım rutinini değiştirebiliriz. Fakat genetik yapıyı değiştirmemiz mümkün değildir. Bazı kişilerin diş çürüklerine  , bazı kişilerin diş eti hastalıklarına yatkınlığı vardır. Bazı kişiler doğuştan sistematik hastalıklara sahiptir. Sistemik hastalıklara sahip bağışıklık sistemi yavaş çalışan , alerjik yapısı sebebiyle kortikosteroidleri düzenli kullanmak zorunda olan kişilerin ağız- diş sağlığı ekstra özen istemektedir.

Bazı bireylerde ağız hijyeni tam olarak yerine getirilse dahi çürük oluşumu gözlenmektedir. Bu  kişilerde düzenli diş hekimi kontrolleri atlanmamalıdır. Hızlı gelişen çürüklerin önlenmesi için koruyucu uygulamalar ağız/diş sağlığının devam ettirilmesinde hayati öneme sahiptir.

  • Başlıktaki soruyu yanıtlayalım , evet doğru yaklaşım ve düzenli kontrollerle çürükler önlenebilir.
  • Günde 2 kez florürlü diş macunu ile dişlerimizi fırçalamalıyız. Günde en az 1 defa diş aralarını diş ipi ile temizlemeliyiz.
  • Ağzınızda bir problem olmasa dahi 6 ayda bir diş hekiminizi ziyaret ediniz.

Hekiminizin size önerebileceği koruyucu uygulamalar ;

  • Fissür Örtücü Uygulaması
  • Flor uygulaması
Fissür Örtücü Uygulaması

Dişler girinti ve çıkıntılara sahiptir. Bazı bireylerin dişleri daha fazla girintilere oyuklara sahiptir.   Bu karmaşık yapının hergün itina ile fırçalanması gereklidir. Yine de girintili ( fissür) yapının içinden başlayan çürüklerin önüne geçilemez .

 

 

Bu durumu  önlemek için çürüksüz dişlere fissür örtücü uyguluyoruz. Girintilerin içine uyguladığımız dolgu benzeri sıvı dişleri uzun yıllar çürümeye karşı korumaktadır. Buraya küçük bir dipnot  düşmekte fayda var. Fissür örtücü , kişi evde ağız bakımını doğru yaparsa dişi korumaktadır . Kişi ağız bakımını ihmal ederse hiçbir tedavi yaklaşımı dişi çürümekten koruyamaz.

  Flor Uygulaması

 

Florür diş yapısını güçlendiren bakterilerin sebep olduğu asit ataklarına karşı dişlerimizi güçlendiren bir mineraldir. Günlük ağız bakımında florürlü diş macunu ile fırçalamak gereklidir. Bazı kişilerde tedaviye destek amaçlı , hassasiyetleri önlemek için, çürük oluşum riskini en aza indirmek için flor uygulaması yapmayı  tercih ediyoruz. Klinikte uygulanan flor jel/vernik uygulaması  dişlerimizi bir müddet korumakta ve adeta dişlerin etrafında koruyu bir kalkan oluşturmaktadır. Özellikle çocuklarda belirli aralıklarla uygulanan flor jelin koruyucu etkinliği yüzlerce bilimsel çalışma ile ispatlanmıştır.

 

(0262) 643 78 00 - 08

Sorularınız için randevu alabilirsiniz.