Diş Beyazlatma

Diş Beyazlatma (Bleaching)

                                    Diş Beyazlatma

 

Öncelikle belirtmek isteriz ki, bembeyaz dişlere sahip olmak sağlıklı diş etlerinden geçer.Diş beyazlatma prosedürleri çeşitlidir ve kişiye özel uygulanır. Sizin için en uygun beyazlatma yöntemi için hekimlerimize danışabilirsiniz.

Dişlerin renklenmesine neden olan etkenler şöyledir;

    • Çay,kahve,sigara
    • Bazı hastalıklar
    • Dişlerde oluşan gelişim bozuklukları
    • Dişlere gelen travma
    • İlaçlar

 

Dişlerin dış kısımlarında oluşan renklenmeler diş taşı temizliği ile uzaklaştırılabilir.Böylece dişler doğal rengine kavuşur.Diş beyazlatma işlemi ile dişlerin doğal rengi birkaç ton açılabilir.Bunu elde etmek için iki yöntem vardır.

 

1)Klinik ortamda beyazlatma 

Özel jeller ve lazer cihazlarıyla klinik ortamda 1 ya da 2 seansta yapılabilir.

2)Ev ortamında beyazlatma 

Size özel hazırlanan plakların içine , size vereceğimiz jellerle uygulanır.Günde ortalama 4-6 saat uygulanan jel; 1-2 hafta uygulama ile aşamalı ve yavaş diş rengini ağartır. Bu teknik klinik beyazlatmayı pekiştirmek için , diş renginin çok sarı olduğu durumlarda da tercih edilebilir.

3)Tek diş Beyazlatma       

Dişin içini beyazlattığımız prosedürdür.Travma görmüş veya kanal tedavisi geçirmiş dişlerde bazı durumlarda renkleşme gerçekleşir.Bu renkleşme bazen hafif bazen de estetiği ciddi etkileyecek boyutta olabilir.Bir veya iki seansta uygulanan jellerle dişiniz ağartılabilir.

 


Diş Beyazlatma İşlemi güvenli midir?

Beyazlatma işlemi hekiminiz kontrolü altında yapıldığında güvenlidir.Fakat bu konuda belirtmek isteyeceğimiz önemli bir husus vardır.Doğal dişler belli bir seviyeye kadar beyazlar.Beyazlatma işlemi defalarca uygulanamaz. Uygulansa dahi sonuç elde edilemez. Beyazlatma işlemi her kişiye uygulanmaz. Örneğin derin çürükleri olan ağızlarda uygulanması güvenli değildir.

Detaylı bilgi için mutlaka hekiminizle görüşünüz.

 


Dişlerime dolgu yaptırmak istiyorum, ardından beyazlatma yaptırmak doğru mu?

Beyazlatma işlemi yaptırmak istiyorsanız , öncelikli olarak derin çürüklerinizin tedavisi yapılır. Daimi dolgularınıza geçmeden beyazlatma işleminiz yapılır. Ardından 7-10 gün beklenir ve daimi dolgularınız için planlama yapılır. Dolgu materyali beyazlamayacağı için , beyazlatma öncesi yapılmış dolgular beyazlatma sonrası estetik olarak uyumsuz olacaktır.

 


Beyazlatma işlemi sonrası hassasiyet olur mu?

Dişleriniz beyazlatma işleminden sonra soğuk-sıcak uyaranları karşısında hassaslaşır.Bu hassasiyet tamamen geçicidir. Beyazlatma sonrası ilk 48 saat oda ısısında gıdalar tüketerek ve ağız-diş bakımınızı çok iyi yaparak hasassiyeti bertaraf edebilirsiniz.

 


Diş Beyazlatma sonrası dişlerimin rengi eski rengine döner mi?

Sigara veya çay/kahve alışkanlığına göre bu durum değişkenlik gösterir. Dişleriniz renklendiricilere maruz kalmıyorsa beyazlatma işlemi de uzun yıllar kalıcı olacaktır.

 


Diş Beyazlatma işlemi sonrası hangi diş macununu tercih etmeliyim?

Dişlerinizin beyazlığını pekiştirmek için beyazlatıcı özelliği olan bir macunu tercih edebilirsiniz.

(0262) 643 78 00 - 08

Sorularınız için randevu alabilirsiniz.