Çocuk Diş Hekimliği

Çocuk Diş Hekimliği (Pedodonti)

Çocuk Diş Hekimliği / Pedodonti

Dişler ağıza çıkmaya başladığı anda bakımı başlar. Bakımın doğru yapılabilmesi ve  doğuştan oluşabilecek ağız-diş problemlerinin önüne geçilebilmesi için diş hekimi ile temasta olmak büyük öneme sahiptir. Bebeklik ve çocukluk çağında hekimle kurulan güven köprüsü ilerleyen yaşlarda da olumlu etkiler bırakır. Bu sebeple hastalık ya da problem yaşamadan ilk diş hekimi muayenesini yapmak, ardından altı aylık kontrolleri düzenli takip etmek gereklidir.

 


Bebeklikte Bakım

Ağız bakımı dişler ağıza sürünce başlar !

Temiz bir bezle ağızdaki mevcut dişler silinmelidir.Bu işlemi rahatça yapabilmek için piyasada bulunan parmak fırçalardan faydalanabilirsiniz. Dişler ortalama 6 aylıkken çıktığı kabul edilir.

 

Dişlerin sürmesi bazı çocuklarda erken, bazılarında daha geç olabilir. Dişlerin sürmesi esnasında huzursuzluk, ateş, ağız salyasında artış vb. şikayetlere neden olabilir. Oluşan rahatsızlığı azaltmak için kalın kesilmiş havuç, salatalık benzeri soğutulmuş sebzeyi veya diş  kaşıyıcıyı bebeğinize verebilirsiniz. Ek gıda verilirken tercihen doğal gıdaların seçilmesi önemlidir.Çok şekerli gıdaların verilmesi sakıncalıdır. Şekerli gıdalar  verilirse erken dönem çürüklerinin önüne geçilemez. Erken dönem oluşan, özellikle ön dişlerin hızlıca çürümesi durumuna biberon çürüğü diyoruz.

 
Biberon çürüğü neden olur ? 

Bebek beslenmesinin en önemli besini olan anne sütü doğal olarak şeker içerir, gece yatmadan önce ya da uyku sırasında bebeğiniz anne sütü veya  biberon emerse sütün ağızda birikmesi sonucunda dişlerin çürümesi için ideal ortam oluşur.

Biberon çürüğü nasıl önlenir ?
 • Gece biberon ile uyuma alışkanlığı değiştirilmelidir.
 • Gece sütü içen bebeğinizin sütten sonra su vererek ağzının temizlenmesi sağlanmalıdır.
 • Verilen süte şeker veya bal ilave etmeyiniz.
 • Çocuğunuza şekerli gıdalar yerine, sebze-meyve ağırlıklı besinler vermeye özen gösteriniz.
 • Düzenli diş hekimi (pedodontist) kontrolleri çok önemlidir.

 

Bebeklerde diş fırçalanır mı ? Bakım nasıl olmalı ?
 • 0-3 yaşa özel diş macunu ve diş fırçaları eczanelerde bulunmaktadır. İçeriği bebeklere özel hazırlanmış diş macununun gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.Bu ürünlerin kullanımı ile daha etkili temizlik sağlayabilirsiniz.
 • Diş fırçalamayı oyun haline getirip , sevdirmenin yollarını bulabilirsiniz. Günde iki defa fırçalamak gereklidir. Sadece su ile fırçalamak çürüklerin önlenmesine yardımcı olmuyor.

 


Çocuklukta Bakım

 

Çocuklarda diş bakımı nasıl olmalı ?
 • Çocuklar için içeriği özel çocuk diş macunları ve yumuşak diş fırçaları kullanılmalıdır. Günde iki kez fırçalamak çok önemlidir.
 • Süt dişleri 20 adettir. 2,5 – 3 yaş aralığında tamamı ağız içerisinde bulunur. Özellikle süt azı dişleri ağız içerisine sürdükten sonra arka bölgelerin etkili fırçalanması büyük öneme sahiptir.Çocuklar 3-6 yaş aralığında etkili fırçalayamayabilirler. Ebeveynlerin arka bölgelerin fırçalanmasında yardımcı olması gerekebilir. Bizim önerimiz günde bir defa fırçalamanın anne veya babanın kontrolünde yapılması yönündedir.

Çocuklarda en sık karşımıza çıkan sorun hızlı gelişen arayüz çürükleridir. Ara yüz çürüklerinin önüne geçebilmek için ara yüz temizliğini küçük yaşlardan itibaren alışkanlık edinmek gerekir. Çocukların ara yüz temizliği için üretilmiş çizgi film karakterli diş ipleri mevcuttur.

Yine ebeveynlerin kontrolünde günde bir kez ara yüz temizliği yapılmalıdır.

 


Çocuklarda Tedavi

Süt dişlerinin inorganik yapısı daha zayıf olduğu için daha hızlı çürüdüğü gözlemlenmiştir. Çürümüş  dişlerin tespit edilip, tedavisine zaman kaybetmeden geçilmesi gereklidir.

      İlk Seans ;

 • Çocuğunuzu tedaviye getirmeden önce evde konuşup bilgilendirmeniz, bu durum için hazırlamanız önemlidir. Ebeveynlerin gergin tavırları çocuğun tedaviye yaklaşımını olumsuz etkilemektedir.
 • Çocuklarda hekim ile güven ilişkisinin oluşması bir çok faktöre bağlıdır.Çocuğun o anki psikolojik durumu ağrısının olup olmaması, hekimin yaklaşımı çocuğun yaşı gibi faktörler tedaviye olumlu / olumsuz yaklaşımı etkiler.
 • Eğer mümkünse rutin kontrolleri atlamamanızı öneririz. Çürük ne kadar erken tespit edilirse tedavi süreci o kadar kolay olmaktadır.
 • Tedavisi boyunca ‘anlat-göster-uygula’ prensibi ile çalışılmalıdır. Çocuğu kandırmaya yönelik yaklaşımlar, tedavisini yaptırırsa büyük vaatlerin verildiği yaklaşımlar doğru değildir.
Renkli Dolgular ile Seanslar Çok Eğlenceli

Çocuklarla iletişimi kurabilmek ve tedavi sürecini eğlenceli hale getirmek için süt dişlerine renkli dolgular uygulayabiliyoruz. Üstelik dolgunun rengini çocuğun seçmesini sağlayarak tedavisi yapılırken gönüllü ve yardımcı olmasını da sağlamış oluyoruz.

 

 Diş Çekimi
 • Süt dişleri alttan gelen daimi dişlere rehberlik eder.
 • Süt dişinin sağlıklı olması, alttan gelen dişin sağlıklı bir şekilde gelişmesine olanak sağlar.
 • Eldeki tüm tedavi seçeneklerine rağmen tedavisi için geç kalınmış dişleri çekmek durumunda kalabiliriz.
 • Çocuklarda diş çekimi yaklaşımları çok önemlidir. Çocuğun ilk defa hekimle tanıştığı dental tedaviler hakkında tecrübesi olmadığı durumlarda güven köprüsünün oluşabilmesi için basit tedavilerden başlayıp seansları kısa tutmayı uygun buluyoruz. Mümkünse diş çekimlerini ilerleyen seanslarda gerçekleştiriyoruz.
 • Diş çekiminden sonra unutulmaması gereken çok önemli bir detay vardır. Zamanından önce kaybedilmiş süt dişinden sonra daimi dişin ağıza sürmesine kadar geçen süre içerisinde, komşu dişler çekilmiş dişin yarattığı boşluğa devrilmektedir.
 • Çekim boşluğuna devrilmiş dişler, ilerleyen yıllarda yer kaybına neden olur. Dişler ağız ortamına çapraşık vaziyette çıkar.Bunun önüne geçmek için yer tutucu adını verdiğimiz, çocuğa özel hazırlanan telin takılması gereklidir.

 


 Koruyucu Uygulamalar 

Çocuklarda Çürükler Önlenebilir mi ?

 

 

Çürüğün neden oluştuğunu bilmek önemlidir.Diş çürükleri ağız bakımının eksikliği ve şekerli / asitli gıdaların tüketilmesi ile hızla oluşmaktadır. Beslenme alışkanlığı ve ağız bakımı haricinde dişlerin yapısını belirleyen genetik alt yapı da önemlidir. Beslenme alışkanlığnı , ağız bakım rutinini değiştirebiliriz. Fakat genetik yapıyı değiştirmemiz mümkün değildir. Bazı kişilerin diş çürüklerine,  bazı kişilerin diş eti hastalıklarına yatkınlığı vardır. Bazı kişiler doğuştan sistematik hastalıklara sahiptir. Sistemik hastalıklara sahip bağışıklık sistemi yavaş çalışan , alerjik yapısı sebebiyle kortikosteroidleri düzenli kullanmak zorunda olan kişilerin ağız- diş sağlığı ekstra özen istemektedir.

Bazı bireylerde ağız hijyeni tam olarak yerine getirilse dahi çürük oluşumu gözlenmektedir. Bu  kişilerde düzenli diş hekimi kontrolleri atlanmamalıdır. Hızlı gelişen çürüklerin önlenmesi için koruyucu uygulamalar ağız/diş sağlığının devam ettirilmesinde hayati öneme sahiptir.

 • Başlıktaki soruyu yanıtlayalım , evet doğru yaklaşım ve düzenli kontrollerle çürükler önlenebilir.
 • Günde 2 kez florürlü diş macunu ile dişlerimizi fırçalamalıyız. Günde en az 1 defa diş aralarını diş ipi ile temizlemeliyiz.
 • Ağzınızda bir problem olmasa dahi 6 ayda bir diş hekiminizi ziyaret ediniz.

Hekiminizin size önerebileceği koruyucu uygulamalar ;

 • Fissür Örtücü Uygulaması
 • Flor uygulaması
Fissür Örtücü Uygulaması

Dişler girinti ve çıkıntılara sahiptir. Bazı bireylerin dişleri daha fazla girintilere, oyuklara sahiptir.   Bu karmaşık yapının her gün itina ile fırçalanması gereklidir. Yine de girintili ( fissür) yapının içinden başlayan çürüklerin önüne geçilemez .

 

 

Bu durumu  önlemek için çürüksüz dişlere fissür örtücü uyguluyoruz. Girintilerin içine uyguladığımız dolgu benzeri sıvı dişleri uzun yıllar çürümeye karşı korumaktadır. Buraya küçük bir dipnot  düşmekte fayda var. Fissür örtücü, kişi evde ağız bakımını doğru yaparsa dişi korumaktadır . Kişi ağız bakımını ihmal ederse hiçbir tedavi yaklaşımı dişi çürümekten koruyamaz.

Flor Uygulaması

 

Florür diş yapısını güçlendiren bakterilerin sebep olduğu asit ataklarına karşı dişlerimizi güçlendiren bir mineraldir. Günlük ağız bakımında florürlü diş macunu ile fırçalamak gereklidir. Bazı kişilerde tedaviye destek amaçlı , hassasiyetleri önlemek için, çürük oluşum riskini en aza indirmek için flor uygulaması yapmayı  tercih ediyoruz. Klinikte uygulanan flor jel/vernik uygulaması, dişlerimizi bir müddet korumakta ve adeta dişlerin etrafında koruyu bir kalkan oluşturmaktadır. Özellikle çocuklarda belirli aralıklarla uygulanan flor jelin koruyucu etkinliği ve başarısı yüzlerce bilimsel çalışma ile ispatlanmıştır.

 


Travma – Dental Yaralanmalar

             

Diş Yaralanmaları

Dişsel yaralanmalar hayatımızın her döneminde başımıza gelebilir. En sıklıkla çocukluk döneminde  çarpma / düşme şeklinde karşımıza çıkar. Kazanın tipine ve şiddetine, hangi yaş grubunda , hangi dişe geldiğine göre tedavi yaklaşımı  değişmektedir.

Kazanın şekli her ne olursa olsun !

 • Vakit kaybetmeden diş hekiminize danışın .
 • Kırılan diş parçası veya yerinden sökülen diş varsa dikkatlice toplanıp , steril bir sıvı ( serum fizyolojik, süt veya hastanın kendi ağzının içi) içerisinde kurumadan diş hekiminize getiriniz.
 • Kazanın olduğu ilk 30 dk çok önemlidir.Kaybedilen her vakit dişe yapılacak tedavide başarıyı düşürür.
 • Daha önce diş hekimi ile tanışmamış çocukların kaza sonucu yaralanmalarda diş hekimi ile tanışması tatsız geçebilmektedir. Acil müdahelesi yapılması gereken çocuğun hekim ile iletişim kuramaması tedavi sürecini zora sokabilir. Bunun yaşanmaması için çocuğun bir sorun yaşamadan diş hekimi ziyaretlerine alıştırılması çok önemlidir.
 • Dişsel yaralanmalar toprak/metal yüzeyde olduysa kirli yaralanma olarak geçer. Kazanın ardından mutlaka tetanoz aşısı yapılması gereklidir.
 • Vücudumuz ve ağzımız iyileşme kapasitesine sahiptir. Kazanın derecesi büyük olsa dahi erken /doğru müdahele ile kayıpların önüne geçilebilir. 18 yaşından önce gerçekleşen daimi diş kayıpları durumunda hastalarımıza geçici dişler uygulayarak büyüme gelişim döneminin tamamlanmasını bekliyoruz. 18 yaşından sonra implant / protez uygulaması için planlama yapabiliyoruz. Büyüme- gelişim sonlanmadan daimi protez planlaması yapılmaz.
Dişsel Yaralanma Sonrası Takip

Yaralanma çok hafif olsa dahi , dişin kökü zedelenmişse ilerleyen dönemlerde şikayete neden olabilir. Yaralanma sonrası ilk 7 gün ve 6/8. Haftalardaki kontroller çok önemlidir.

 


Yer Tutucu , Alışkanlık Kırıcı Uygulamalar

 

Zamanından Önce Kaybedilmiş Süt Dişlerinin Yerine Uygulanan Yer  Tutucular

Süt azılarının erken kaybı durumunda, oluşan boşluğun komşu dişler tarafından kapanmasını önleyen apareylerdir. Süt dişlerinin çekiminin ardından, kişiye özel hazırlanan minik tellerle yer kaybının önüne geçmeyi amaçlıyoruz. Yer tutucular çok çeşitlidir ve çocuğun yaşına, diş kaybının sayısına, yerine göre farklılık gösterir. Daimi diş ağıza sürene kadar takılı durur, bu süreç boyunca çocuğunun dişlerini özenli bir şekilde fırçalaması çok önemlidir. Yer tutucu takılan hastalarımız 3 aylık rutin kontrollere çağırılır. Bu süreç içerisinde hastanın dikkat etmesi gereken bir takım detaylar vardır :

 • Yer tutucu olan tarafla sakız vs. yapışkan gıdalar çiğnenmemelidir.
 • Yer tutucu dil ve parmak ile eğilip bükülmemelidir.
 • Diş fırçalama işlemi çok düzenli yapılmalıdır.
 • 3 aylık rutin kontroller aksatılmamalıdır.

 

Alışkanlık Kırıcılar

Aşağıdaki durumları çocuğunuzda gözlemliyorsanız mutlaka diş hekiminize danışınız.

 • Çocuğunuz yutkunurken dil dişler arasına giriyor, hatta biraz dışarı çıkıyorsa,
 • Uyuma esnasında ağız açık kalıyorsa, ağız solunumu varsa ,
 • Parmak emme varsa, biberon /emzik kullanımının ilerleyen yaşa rağmen bırakılmıyorsa,
 • Alt veya üst çenenin dışarıdan bakıldığında belirgin bir şekilde önde veya geride konumlanması.

Bu durumun varlığından diş hekimine danışmanızda yarar vardır. Damak darlığı, parmak emme, ağız solunumu gibi durumlar ilerleyen yaşlarda çene yapısına bozmaktadır. Alışkanlık kırıcı adını verdiğimiz apareyler ile oluşabilecek bozuklukların önüne geçebiliyoruz.

 

 

 

(0262) 643 78 00 - 08

Sorularınız için randevu alabilirsiniz.