İmplant Darıca

İmplant Darıca

İmplant eksik dişlerin yerine konması amacıyla, çene içerisine yerleştirilen çoğunlukla vida şeklindeki yapay bir diş köküdür. Geleneksel kaplama, köprü ve damak protezlerine göre çok daha güvenli, fonksiyonel, kullanışlı, konforlu, alternatif tedavi şeklidir. Diş eksikliğini gidermeye ve ağız bölgesinde kayba uğrayan kısımları tamamlamaya yönelik çene kemiğinin içine ya da üzerine yerleştirilen ve implant adı verilen bir alt yapıdan dayanak ve tutuculuğunu sağlayan protez yapılardır. Genel olarak malzemeleri titanyumdan üretilir. İmplant Darıca da kullanılan malzemeler insan vücuduna uygun olarak seçilmektedir. İnsan vücuduna uyum sağlamayan materyallerin kullanılması mümkün gözükmemektedir. Titanyumun yanı sıra zirkonyum da implant malzemesi olarak kullanılan bir çeşit materyaldir.

İmplant Darıca

Uygulama sırasında:

Diş hekimi hastaya en uygun materyale karar verip operasyona geçer. İmplant Darıca tedavi de önemli ölçüde başarı sağlamıştır. Hekim hastanın ağız filmini çekerek çene kemiğinin kalitesi hakkında analizlerde bulunur. İmplantlar farklı durumlara göre şekil ve boyutlarda üretildikleri için bu aşama oldukça önemlidir. Operasyona geçilmeden önce yapılan bu analizler olumsuz sonuçla karşılaşma riskini düşürür. Ağız içi hijyeni operasyon öncesi ve sonrası için büyük önem taşır. Gerekli hijyen sağlandıktan sonra implant ameliyatına klinik ortamda sınırlı uyuşturma yapılarak başlanır. Cerrahi işlem ile diş eti açılarak çene kemiği ortaya çıkartılır. Bu kemiğe ilk önce küçük çaplı bir rehber delik açılır. Daha sonra bu delik genişletilerek implantın yerleşeceği konuma uygun hale getirilir. Daha sonra çene kemiğinde açılan bu boşluğa implant vidalanarak monte edilir. Bölgedeki kemikleşmenin sağlanması ve implant ameliyatı yapılan bölgenin iyileşmesini beklemek için implantın üzerine koruyucu bir kapak vida takılır. Açılmış olan diş eti dikilerek kapatılır.

Uygulama sonrasında:

İyileşme süreci 8-12 hafta gibi bir süreyi kapsamaktadır. Bu süre sonunda üzerine diş takılabilecek duruma gelir. İmplant Darıca vidası takıldıktan sonra ağrı ve şişlik oluşmasını engel olmak için buz tatbik edilmesi gerekir. Hekimin verdiği reçeteyi kullanmak önem arz eder. Ağızdaki dikişler bir hafta sonra alınır. Bu zaman süresince dikişleri korumak amacıyla sert ve asitli gıdalardan kaçınmak gerekir.

(0262) 643 78 00 - 08

Sorularınız için randevu alabilirsiniz.