Çocuk Diş Doktoru

Çocuk Diş Doktoru

Çocukların 13 yaşına kadar diş hekimliğinin yapılmasıdır. Çocuk Diş Doktoru, Pedodonti olarak adlandırılan bu bölüm çocukların diş sağlığıyla ilgilidir. Her çocuğun diş gelişimi birbirlerinden farklı olduğu için doğumdan belirli bir yaşa kadar çocuk diş hekimleri tarafından ilgilenilmesi ve takip edilmesi gerekmektedir.  Çocuk diş doktorları koruyucu önlemlerin alınmasında daha çok dikkat etmektedirler. Çocuk diş doktorları çocukların ağız ve diş sağlığını koruyabilmek, oluşabilecek sorun ve çürük oluşumunun önüne geçmek için genel bakım uygulamaları yaparlar. Diş doktorları ağız da bulunan ana dişlerin ve çene bölgesinin gelişimini takip ve tedavi durumlarıyla ilgilenirler. Bebeklik dönemine olanlar için çocuk diş doktorlarının belirlediği aralıklarla ağız ve diş kontrolleri sağlanmaktadır.

Çocuk Diş Doktoru

Çocuk Diş Doktorunun Önemi

Küçük yaşlarda düzenli kontrollerle Çocuk Diş Doktoru kontrolleri sağlanan çocukların ileriki dönemde daha sağlıklı ağız ve dişlere sahiptirler.  Belirli bir dönemde kazandırılmış ağız ve diş sağlığı bakımı ve alışkanlığı kazandırıldığında dişler daha sağlıklı olmaktadır. Çocuk diş doktoru çocukların gelişimindeki yaşanan ağız ve diş kontrollerini sağlayarak olumsuzluklara müdahale ederek belirli yaştan sonra sağlıklı ağız ve dişlere sahip olmayı sağlamaktalardır. En önemli dönem olan süt dişler dönemi yaşanacak sorunlarda daha sonra çıkacak dişlerinde etkilenmemesi için çocuk diş doktorlarıyla düzenli kontroller sağlanmalıdır. Çocukların süt dişlerinde ya da damaklarında yaşanan sorunları küçük yaşta müdahale edilmesi daha etkili ve kısa süreli tedavi edilmesi demektir.

Çocuk Diş Doktoru Hangi Sorunlarla İlgilenir

  • Çocuk ağız ve diş Sağlığı
  • Sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazandırma
  • Biberon ve emzikten kaynaklı çürüklerin önlenmesi
  • Dişten kopan parçaların geri yapıştırılması
  • Dişlerde yaşanan kayıplara yönelik tedaviler
  • Ortodonti problemleriyle karşılaşmamak için gerekli önlemlerin alınması
  • Ortodonti tedavi
  • Diş sıkma ve gıcırdatma tedavisi
  • Diş eti hastalıkları tedavisi
  • Çürük ve dolgu tedavisi

Doğumdan ergenlik olarak belirlenen yaşa kadar ağız ve diş sağlığıyla ilgilenilmesi gereken çocuk diş hekimleridir. Çocuk Diş Doktoru çocukların ağız ve diş yapılarının ve gelişimlerin daha iyi takibinde olabilecekleri ve sadece çocuk ağzı ve diş bakımlarıyla ilgilenmeleri avantajı vardır.

 

(0262) 643 78 00 - 08

Sorularınız için randevu alabilirsiniz.